K voľbám


Koho nevoliť v župných voľbách?

Za posledného 1,5 roka prijali viaceré mestá a obce zákaz prevádzkovať herne na svojom území. V niektorých mestách sa zákaz prijal jednohlasne. V iných mestách sa postavili niektorí mestskí poslanci proti vôli svojich voličov, prípadne sa hlasovania nezúčastnili a prijatie VZN o zákaze herní tak nepodporili. V blížiacich sa voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) sa budú viacerí z týchto poslancov opätovne uchádzať o hlasy voličov. Ukážeme im v župných voľbách, čo si myslíme o ich hlasovaní? Nižšie nájdete zoznam poslancov, ktorý ukazuje, kto a ako hlasoval pri hazarde.

Pri hlasovaní o zákaze herní v Bratislave sme sa stretli s postojom niektorých poslancov, ktorí tvrdili, že ich voliči téme hazardných hier nerozumejú a nevedia čo podpísali a že oni ako poslanci sú múdrejší a dokážu lepšie rozhodovať ako 136 139 obyvateľov Bratislavy, ktorí žiadali herne a kasína zakázať. Hlas voličov bol odbitý s tým, že môžu o 2 roky vo voľbách vyvodiť politickú zodpovednosť. Prvú možnosť na vyvodenie politickej zodpovednosti majú voliči už o mesiac, nakoľko 24 bratislavských mestských poslancov kandiduje vo voľbách do VÚC. Pozreli sme sa na výsledky hlasovania aj v iných mestách a porovnali mená poslancov s kandidátmi v najbližších voľbách a zistili sme, že v Ružomberku kandiduje do VÚC 7 mestských poslancov a v Levoči 5 mestských poslancov. Voličom prinášame zoznamy kandidujúcich mestských poslancov spolu s informáciou ako títo poslanci hlasovali o zákaze herní v ich meste.

Okrem mestkých poslancov v Bratislavskom kraji kandiduje za predsedu VÚC aj poslanec NR SR Juraj Droba, ktorý podľa nás pri hlasovaniach o novele zákona o hazardných hrách zlyhal. V roku 2012 hlasoval proti odstráneniu herných automatov z krčiem a pomohol tak prevádzkovateľom, ktorí prevádzkujú automaty častokrát na dedinách v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou a vysokým počtom poberateľov sociálnych dávok. Okrem toho pán poslanec hlasoval za výslednú podobu novely zákona, ktorá zaviedla 30% petíciu obyvateľov obce, čím sa výrazne obmedzila možnosť miest a obcí regulovať hazardné hry. Keď sa v NR SR objavili návrhy, ktoré chceli vylúčiť poberateľov sociálnych dávok z hrania, pán poslanec sa buď zdržal, alebo sa hlasovania ani nezúčastnil. V novembri minulého roku mohol pán poslanec svoje zlyhania napraviť a priniesť návrhy na účinnú reguláciu, o ktorej verejne hovorí, no žiaden návrh nepredložil a všetkých hlasovaní o podobe zákona o hazardných hrách sa zdržal.“

Vyzývame voličov, aby prišli 4. novembra voliť a odovzdali svoj hlas tým kandidátom, ktorí ich reálne zastupujú a  ktorí rešpektujú vôľu voličov. Neodporúčame dávať hlas tým kandidátom, ktorí nemajú úctu k svojim voličom a považujú ich za občanov druhej kategórie, ktorých vôľu a názory netreba počúvať. Je na nás voličoch, aby sme len nerozprávali o tom ako treba politickú zodpovednosť vyvodiť, ale aby sme prišli k volebným urnám, hlasovali a politickú zodpovednosť reálne vyvodili. Je len na nás kto nás najbližších 5 rokov bude zastupovať.“

 

Bratislava

Za zákaz hazardu a všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu hlasovali títo poslanci:

Ján Buocik

Gabriela Ferenčáková

Juraj Káčer

Branislav Kaliský

Ján Mrva

Elena Pätoprstá

Peter Pilinský

Iveta Plšeková

Lucia Štasselová

Soňa Svoreňová

Jozef Uhler

Rastislav Žitný

 

Za zákaz hazardu formou VZN nehlasovala:

Marta Černá

Nepritomní  počas hlasovania o zákaze hazardu /poslanci  z tejto skupiny (okrem Petra Hochschornera, ktorý bol neprítomný), ostentatívne na protest proti zákazu hazardu opustili sálu ešte pred hlasovaním o zákaze hazardu:

Katarína Augustinič

Vladimír Bajan

Martin Borguľa

Martin Chren

Slavomír Drozd

Ľudmila Farkašovská

Marián Greksa

Peter Hanulík

Iveta Hanulíková

Peter Hochschorner

Radoslav Olekšák

 

Ružomberok

Za prijatie všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu hlasovali:

Ján Bednárik

Karol Javorka

Ľubomír Kubáň

Ivan Rončák

Michal Slašťan

 

Proti prijatiu všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu hlasovala:

Martina Camberová

Zdržal sa:

Tibor Lauko

 

Levoča

Za prijatie všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu hlasovali:

Lýdia Budziňáková

Jozef Cvoliga

Miroslav Čurilla

Ľubomír Komara

Nepritomný:

Ľubomír Repaský

 

Týmto článkom Vás informovala:

Aliancia za rodinu, Gorkého 15, 811 01 Bratislava, IČO:42357934

Anton Chromík

Peter Beňa

Matej Perašín