Čo tvrdia predstavitelia hazardu?


Predstavitelia herného priemyslu tvrdia, že zamestnávajú okolo štrnásťtisíc ľudí a varujú, že Bratislava zákazom herní príde o 4,5 milióna ročne. Starosta Vajnôr sa pri tomto čísle pousmeje. „Ak si uvedomíme, že naša metropola má 220-miliónový rozpočet, táto strata už nepôsobí natoľko hrozivo. Nehovoriac o tom, že zarábať na nešťastí ľudí je nemorálne. Možno by bolo lepšie pozrieť sa, ako hospodária mestské podniky či samotné mesto. Veď len prenajímaním parkovacích miest súkromnej spoločnosti prichádza Bratislava o vyše milióna eur.“ (Galan)

„Primár psychiatrického oddelenia na Prednej Hore Jozef Benkovič by bol za úplný zákaz hazardu. Celoplošne. S patologickými hráčmi pracuje už osemnásť rokov a neustále vníma tragické príbehy gamblerov a ich rodín. Upozorňuje, že hre prepadávajú čoraz mladší ľudia. Okrem ľahkej dostupnosti herní pokladá za hlavné spúšťače závislosti voľné finančné prostriedky, stres a návykové látky. Preto je presvedčený, že hranie by rozhodne nemalo byť spojené s alkoholom. Paradoxne, v mnohých herniach je pivo zadarmo alebo sú prepojené s pohostinstvami“ (Galan).

V SR je oficiálne okolo 50 000 gamblerov, predpokladá sa, že reálne je ich 2-3x viac.  Najväčšiu skupinu tvoria 20-35-roční.  Liečebné náklady na 1 kúru u 1 závislého sú cca 1035 Eur (hradí SP) (Neumannová).Po prvej kúre sú vyliečení asi 40% (Benkovič).