Príbeh Bratislavy


Príbeh petície v Bratislave

Boj s hazardom v Bratislave začal na jar v roku 2015, keď sa dohodli primátor a starostovia všetkých 17 mestských častí Bratislavy, že situácia s hazardom začína byť v meste neúnosná a je potrebné ju začať riešiť. Bratislavu zaplavili hazardné herne v takom množstve, že to občanov Bratislavy začalo obťažovať. Prudký nárast herní asi súvisel so zákazom hazardu vo Viedni, kde sa museli herne zbaliť a opustiť mesto.

Cesta automatov

Púť automatov z Viedne do Bratislavy…

 

V takejto situácií primátor Bratislavy a starostovia mestských častí zostavili petičný výbor a začali zbierať podpisy. Hneď v prvých dňoch zákaz hazardu svojim podpisom podporili aj všetci 45 poslanci mestského zastupiteľstva

To, že za týmto zákazom hazardu v Bratislave stál primátor a všetci starostovia a podporili ho aj všetci mestskí poslanci, bol pre nás jeden z kľúčových momentov, pre ktorý sme sa rozhodli do tejto iniciatívy zapojiť a dopomôcť k jej úspešnosti. 

V lete roku 2015 sa začalo ukazovať, že vyzbierať potrebný počet podpisov, ktorý v tom čase predstavoval skoro 106 000, nebude také jednoduché a už bolo jasné, že okrem politického krytia bude potrebné aj krytie občianske. Vtedy sme sa začali zamýšľať nad tým, ako sa zapojiť a ako pomôcť.

Ako prvé sme začali pracovať na „Argumentáriu„, kde sme spracovali rôzne štatistiky, štúdie a skúsenosti, ktoré sme nakoniec zhrnuli do základnej argumentačnej bázy, aby sme vedeli odôvodniť boj proti hazardu.

Vedeli sme, že bežnými prostriedkami dokážeme v rámci Bratislavy vyzbierať 40 – 60 tisíc podpisov, čím by sme sa stali najúspešnejšou petíciou v Bratislave, ale stále by sme nedosiahli počet podpisov, ktorý na zákaz hazardu vyžadoval zákon.

Preto sme prišli s nápadom Door-2-door kampane. Zozbierali sme všetky vchody v Bratislave, vyhľadali ich GPS súradnice, zostavili sme ich mapu a na jeseň sme začali hľadať ľudí, ktorí by boli ochotní prejsť svoj vchod v paneláku s petičným hárkom a zozbierať podpisy susedov . Do tejto prvej fázy sa nám zapojilo 1 126 dobrovoľníkov, ktorí pokryli 1 908 vchodov.

obsadene

0 Pokrytie vchodov počas prvej fázy zberu podpisov v Bratislave.

Zberom počas leta aj našou kampaňou sa nám podarilo vyzbierať skoro 40 000 podpisov. Množstvo dobrovoľníkov, hárkov aj vyzbieraných vchodov nás motivovalo, aby sme hľadali nové cesty k potrebným 106 000 podpisov a táto cesta sa aj našla.

Počas prvej fázy sme sa s témou hazardu dostali k množstvu ľudí a toto nám otvorilo nové možnosti. Začali k nám chodiť ľudia, ktorí chceli pomáhať a zapájať sa do organizovania. Preto sme začali plánovať druhú fázu. Všetko naše úsilie sme nasmerovali na jeden jediný deň.

Na deň parlamentných volieb 6.3.2016.

V tento deň sme chceli mať dobrovoľníkov pred každou zo 117 volebných budov od rána až do večera sled dobrovoľníkov, ktorí by sa v dvojiciach striedali v dvojhodinových intervaloch.

prehlad mesta

Keď sme sa niekedy pred polnocou všetci zišli na spoločnom guláši a spolu s dobrovoľníkmi sme zrátali podpisy, zavládla medzi nami veľká eufória. V tento jeden deň sa nám podarilo vyzbierať skoro 90 000 podpisov, čo spolu s ostatnými podpismi bolo 126 000 podpisov. Bolo to pre nás veľké víťazstvo a sme nesmierne vďační všetkým, ktorí nám v ňom pomohli.

Dokopy sa akcie zúčastnilo 800 dobrovoľníkov a strážili sme celý deň 98 miest!!!

Veľmi nás tešili pozitívne reakcie, s ktorými sme sa stretávali počas zberu podpisov. Drvivá väčšina ľudí nás v našej snahe podporovala a fandila nám. Viackrát sa mi stalo, že keď som okoloidúcim povedal: „Podpíšete petíciu proti hazardu?“, zrýchlili krok, ale hneď sa zháčili, zastavili a reagovali: „Proti hazardu? Dajte to sem.“ Na tieto reakcie aj teraz po roku veľmi rád spomínam (Ponožky od policajtaZamestnanci herne).

Veľa práce sme už mali za sebou, ale ešte viac sme jej mali pred sebou (čo sme zatiaľ netušili…).

Povinné 30% kvórum sme prekročili, ale potrebovali sme do zbierať ešte dostatočnú rezervu. Ako symbolickú hranicu sme si určili 134 753 podpisov, čo je volebná účasť v komunálnych voľbách v Bratislave v roku 2014.

Okrem toho sme chceli mať 100% istotu koľko podpisov odovzdávame. Preto sme každý hárok a každý podpis skontrolovali a celú petíciu sme 3-krát prepočítali.

Petíciu sme odovzdali 29.6.2016 o 14:00 hod na mestskom zastupiteľstve v Primaciálnom paláci v Bratislave. 

Petíciu za zákaz hazardu podpísalo 135 802 Bratislavčanov.

Kto by si ale myslel, že tým to pre nás skončilo, je na veľkom omyle. V nasledujúcich mesiacoch sme museli odrážať jeden útok za druhým.

Najvážnejšia vec bola krádež 3 039 hárkov s 52 350 podpismi priamo z magistrátu mesta (zapis_o_ukradnutych_harkoch).

Zástupcovia petičného výboru a dobrovoľníkov odovzdali 29. júna na magistráte 8 018 hárkov, na ktorých bolo 136 139 podpisov Bratislavčanov. Takto to má starosta bratislavskej mestskej časti Lamač, Peter Šramko, potvrdené čierne na bielom z podateľne magistrátu. „Po viac ako 50 dňoch sa na mňa obrátili s otázkou, či nemám u seba nejaké hárky, že sme ich asi neodovzdali. To bola pre mňa silná káva,“ hovorí pre denník Postoj Šramko, ktorý je v petičnom výbore určený na zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy.

Tento gaunerský zločin nemohol ostať bez odozvy! Aby mafiánske praktiky neprerástli cez hranice Bratislavy, vyzvali sme o pomoc všetkých našich priaznivcov. Najsmutnejšia na celej situácii bola skutočnosť, že sa začalo špekulovať o tom, koľko hárkov sme v skutočnosti odovzdali… Našťastie boli všetky hárky naskenované, a teda nebol problém dokázať, na koho strane je pravda.

S pomocou z celého Slovenska sa nám podarilo ovplyvniť novelu zákona o hazardných hrách aspoň do tej miery, že napravila to, čo spôsobili gauneri v Bratislave a znížilo sa kvórum pre Bratislavu na 15%.

Aktuálne sme však už vo finále! Vo štvrtok 16.2.2017 o 8:30 hod bude 45 poslancov mestského zastupiteľstva na magistráte hlavného mesta Slovenskej republiky schvaľovať všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu v Bratislave. Dúfame, že poslanci vydržia tlak zo strany lobistov a schvália taký zákaz hazardu, akí sami aj spolu s ďalšími vyše 136 000 Bratislavčanmi podpísali.